Дестинация
Продължителност
Транспорт
Обзорна обиколка на Делхи,комбинираща старата и новата част на града.Старият град е символ на древните традиции,столица на мюсюлманска Индия от ХII век до XIX век пъстрота и древно очарование. В пълен контраст е Ню Делхи - град, който се стреми да се развива по най-новите стандарти.Започваме със стария Делхи и 300-годишната стена, "Сърцето на Индия"- Червеният Форт / отвън /, построен от червен пясъчен камък -конструирани от Могулския Император Шах Джахан - строителят на Тадж Махал през 1648 г. Крепостта се издига на 33.5 метра височина, погледнато от града, и на 18 метра височина, погледнато от реката..Продължаваме покрай най-оживената търговска зона на града - Чанди Чоук,бил някога императорски булевард Ще видим и новата столица,проектирана от сър Едуард Лутиенс за да замени Калкута през 1931 г. като столица на индийската държава.Ще преминем покрай Парламента и другите правителствени сгради,42-метровата арка,наречена "Портата на Индия"-построена в чест на 70,000 хиляди войници загинали в Първата световна война, сградата на Върховния съд,една от най-съвършените кули на Персийския свят - минарето Кутаб Минар ,сочено за най-високото минаре в света с височина близо 73 метра, с диаметър в основата 15 м и 2,5 м в горната част. Стените му са украсени с изсечени изречения от Корана.Ще продължим към Мавзолея на Император Хумаюн от династията на Могулите,построен от неговата вдовица Хаджи Бегум, години след смъртта му..Един изключителен паметник в индийско-персийския архитектурен стил..
Вечерно посещение на един от най-красивите храмове в Джайпур - мраморният храм Бирла Мандир, известен още като храма Лакшми Нараян.Тук ще станем свидетели на молитвената церемония Аарти- хиндуистки ритуал на поклонение, при което, факли, напоени с пречистено масло Гхи или камфор се поднасят горящи на боговете.Този храм се намира на малък хълм,на около 6 км от центъра на Джайпур и е посветен на индуисткия Бог-защитник Вишну и неговата съпруга, богинята Лаксми.Днес този храм символизира мира между всички религи.
Следобедната обиколка на града започва с посещение на Градския дворец-бивша кралска резиденция, част от която е превърната днес в музей.Малка част от двореца все още се използва от кралското семейство на Джайпур.Построен в стила на укрепен корпус,дворецът обхваща почти една седма от площта на града. Една от основните атракции е Музеят на Арсенала, където се помещава впечатляващ набор от оръжия - пистолети,мечове, пушки,кинжали и др Някога кралските семейства на Джайпур са използвали повечето от тези оръжия.Следва посещение на най-голямата обсерватория в света-Джантар Мантар,изработена от камък и мрамор. Разположена е близо до портата на Градския дворец, обсерваторията има 17 големи инструмента, много от които все още са в работно състояние.Възможност да се насладим на града,возейки се на рикша.Връщане в хотела.Вечеря.Нощувка в Джайпур.
Започваме деня със сутрешно посещение на Амбър Форт,традиционна раджастанска крепост-дворец,строен 2 века,до която се изкачваме с джипове.Отвън солидните стени на двореца от бял мрамор и червени песъчливи скали не привличат толкова вниманието ни,но отвътре е истински рай за сетивата.Включва комплекс от дворцови зали,павилиони,градини и храмове.Миниатюри изрисувани по стените, изобразяват ловни и военни сцени,както и различни празненства. В мазилката са вградени скъпоценни камъни и огледала.В Джаг Мандир,се намира прочутата стая с четирите стени и таван, изцяло с вградени блестящи парченца огледала, които са били специално донесени от Белгия По пътя към Форт Амбър, ще направим кратка фотопауза при Двореца на ветровете - Хава Махал, с уникална пирамидална форма и близо 1000 малки прозорчета, украсени със сложни орнаменти,наподобяващи пчелна пита,през които жените от харема наблюдавали светските събития.
Това шоу се провежда се в културния и конгресен център Калакрити, в зала с около 600 места и представя богатото културно наследство на Индия пред целия свят,започвайки с прекрасния начин на живот на династията Махал.В театрална форма,с участието на около 60 артисти,идващи от водещи национални трупи в страната.Със специални аудио-визуални ефекти и превод на 8 езика, се разказва любовната история и трагедията на Шах Джахан и любимата му съпруга Мумтаз Махал.Най-атрактивната част от шоуто е репликата-макет на Тадж Махал, която се показва в края на шоуто. Чрез хидравличен асансьор тя се повдига бавно върху платформа с форма на лотос.Всичко това става възможно благодарение на усърдната упорита работа на всеотдайни занаятчии в продължение на седем дълги години.Изработена от мрамор Макрана, тази реплика тежи 8500 кг и има чудесна инкрустация, която показва различни настроения и нюанси на Тадж, който е подобен на оригиналния Тадж Махал.Екстравагантната сцена и невероятните,цветни костюми позволяват да изживеем епохата на Махал като жива.
По пътя посещение на останките от Абханери- малко селце, известно с кладенеца Чанд Баори, построен пред храма на местната богиня на Харшат Мата.Дълбочината на този шедьовър е толкова голяма, че може да се сравни с височината на 13-етажна сграда. Чанд Баори се счита за най-дълбокия и красив стъпаловиден кладенец от всичко, което съществува в Индия.
Посещение на крепостта Агра, позната като червената крепост, обградена от висока 70 метра стена, сочеща се като най-дългата крепост в Индия. Основните атракции на крепостта са перлената джамия, Диван-е-аам, Джахангири Махал и Диван-е-Кхас,където императорът е посрещал гостите си. Тази крепост представлява огромен интерес, защото по-голямата част от събитията, които са довели до изграждането на Тадж Махал, са станали именно тук. Шах Джахан е прекарал последните години от живота си, затворен тук от своя син .Освен това, крепостта се явява удобен наблюдателен пункт, разкриващ прекрасна гледка към Тадж Махал. Продължаваме с посещение на мавзолеят Итимад-уд-Даула – наричан "малкия Тадж Махал".заради голямата прилика.Това е гробница на Мир Гияс Бег, министър в двора на Шах Джахан. Следва най-вълнуващото посещение на храм на вечната любов - Тадж Махал,за което никога не си готов.Прекрасната гробница е построена от император Шах Джахан в памет на втората му съпруга Мумтаз Махал край град Агра. Тя умира на 39 г. през 1631 г. по време на раждането на 14-ото им дете. В последните мигове преди смъртта си Мумтаз моли съпруга си да ѝ построи най-голямата и величествена гробница в света. И той изпълнява успешно желанието й.Това архитектурно чудо е шедьовър с перфектни пропорции, изработен от бял мрамор,показващ уменията на 20 000 строители, събрани от Персия, Турция, Франция и Италия и на които са им били нужни 17 години, за да завършат тази „Любовна поема от мрамор“.
Пристигане и посещение а храма Акшардхам,Създателите му - последователи на бога Сваминараян,вярвали във вродената в човешкитe същества доброта и в силата на природата.Построен само за 5 години oт 11 хиляди работници доброволци.За изграждането му са използвани 12 000 тона бял мрамор (в хиндуизма този камък е символ на чистотата и вечния мир) и розов камък (символ на разцвета),донесен от Раджастан.Висок е 40 метра, дълъг 96 м, а ширината му е 84 м. Тези впечатляващи размери осигуряват място на Акшардам в Книгата на Гинес като най-големият хиндуистки храм на Земята.Самият Сваминараян е считан по-скоро за социален реформатор, отколкото за светец. Роден в Северна Индия прз 1781 г. в семейство на брахмани, той стриктно съблюдава изискванията на духовния живот и още от детството си обикаля на поклонение по светите места из цялата страна. Сваминараян отстоява въвеждането на редица реформи в социалните порядки на Индия през 18-ти век.
Почивки с изключително ниво на обслужване, подбрани от нашия екип.
Винаги научавайте първи нашите новини
и промоционални предложения!